Volebních systémů je hodně. Proč použít zrovna tento?
Co je zde myšleno pojmem 'spravedlivý'? Představte si, že většina voličů si myslí, že kandidát A je lepší než kandidát B. A také většina voličů si myslí, že kandidát A je lepší než kandidát C. Ve 'spravedlivém' volebním systému v takovém případě kandidát A vyhraje.
To vůbec není samozřejmé.
Představte si následující situaci:
B>A>C - 34% (34% voličů preferuje kandidáta B, na druhé místo dávají kandidáta A, kandidáta C nechtějí.)
C>A>B - 34% (34% voličů preferuje kandidáta C, na druhé místo dávají kandidáta A, kandidáta B nechtějí.)
A>B=C - 32% (32% voličů preferuje kandidáta A.)
V tomto případě 66% voličů považuje kandidáta A za lepšího než je kandidát C a
66% voličů považuje kandidáta A za lepšího než je kandidát B.
Přesto ve většině ostatních volebních systémů vyhraje jeden z kandidátů B, C.
Volební systémy často zvýhodňují kontroverzní kandidáty, které část voličů miluje, ale větší část voličů nenávidí. Kompromisní kandidát, který je přijatelný pro většinu voličů v nich vypadává. To relační volební systém nedělá.
Co je zde myšleno pojmem 'falešné hlasování'? Představte si jiný volební systém. Hlas A>B>C v něm znamená, že kandidát A dostane 2 body, kandidát B dostane 1 bod a kandidát C dostane 0 bodů. Vaše preference jsou A>B>C, při tom ale víte, že kandidát C nemá velkou šanci na úspěch. Jak budete hlasovat? Výhodné je začít taktizovat a hlasovat A>C>B, protože tím snížíte počet bodů kandidáta B a zvýšíte šanci A na výhru.
To relační volební systém nedělá. Změna A>B>C na A>C>B nemá na body (vzdálenost od vítězství) kandidáta A žádný vliv a u kandidáta B body (vzdálenost od vítezství) zhoršuje jen v případě, že s kandidátem C prohrává. V takovém případě, ale váš hlas může pomoci kandidátovi C, kterého nechcete, k vítězství. Aby mělo takové taktizování smysl, museli byste mít velice přesné informace o výsledcích hlasování a situace by musela být značně vyrovnaná.
V ostatních volebních systémech si obvykle musíte vybrat jednoho kandidáta. Nemůžete vyjádřit naprosto běžnou věc, že nejvíce chcete A, pak případně B, ale C určitě ne.
V ostatních volebních systémech si obvykle musíte vybrat jednoho kandidáta. To vás ale staví do nepříjemné situace. Mám volit kandidáta kterého mám nejradši? Co když neuspěje, pak můj hlas vlastně propadne. Nemám volit raději někoho více oblíbeného? Kdo je více oblíbený?
V relačním volebním systému můžete volit čistě podle svých preferencí. Váš hlas nepropadne.
Představte si situaci, kdy 60% voličů chce zeleného kandidáta a 40% modrého. Voleb se ale zůčastní dva zelení kandidáti a jeden modrý. V běžném jednokolovém systému vyhraje modrý kandidát. I ve dvoukolovém systému se ale podobní kandidáti v prvním kole oslabují a nemusí proto postoupit.
V relačním volebním systému se podobní kandidáti takto neoslabují.
Volby lze uskutečnit během jednoho hlasování.